5 filmów na Wielki Post

Wojciech Teister

publikacja 06.03.2019 16:57

Nie wszystkie są wprost religijne. Ale każdy z nich ma w sobie coś, co sprawia, że możemy zadać sobie niezwykle ważne pytania. Przedstawiamy subiektywny wybór 5 filmów, które warto obejrzeć w Wielkim Poście.

1. "Chata" (Stuart Hazeldine). Film z 2017 r. jest ekranizacją bestsellerowej powieści Williama P. Younga o tym samym tytule. Opowiada historię MacKenzie Allena Phillipsa - męża i ojca, który podczas jednego z rodzinnych wyjazdów w tragicznych okolicznościach traci najmłodszą córeczkę Missy. Traumatyczne wydarzenia stają się dla niego punktem przełomowym, od którego rozpocznie się długa droga zmagania z poczuciem winy i oskarżeniami wysuwanymi pod adresem Boga. Pewnego dnia bohater znajduje w skrzynce na listy niezwykłe zaproszenie do miejsca, w którym zginęła jego ukochana córeczka. Będąc na granicy szaleństwa, ryzykuje i wyrusza w podróż, która odmieni jego życie.

"Chatę" czyta czy ogląda się inaczej, będąc rodzicem. Kiedy możemy spróbować w Missy zobaczyć swoje dzieciątko. Ale nawet, gdy nie mamy dzieci, historia Phillipsów jest poruszająca. Choć Young tworzy opowieść z nacechowaną w pewnych momentach eklezjologią protestancką, to w warstwie opisującej relację między Bogiem a człowiekiem daje nam niezwykle przystępną historię, która w obrazowy sposób pomaga nam zrozumieć, dlaczego są w życiu sytuacje, w których wydaje się nam, że Bóg nie słyszy naszego wołania.

Chata - zwiastun
Monolith Films

2. "Cienista Dolina" (reż. Richard Attenborough). To nie jest typowo religijny film, ale biograficzna opowieść o życiu i relacji pisarza i apologety chrześcijaństwa C. S. Lewisa oraz amerykańskiej pisarki, nawróconej na chrześcijaństwo Żydówki Joy Gresham. W te role wcielają się znakomici Anthony Hopkins i Debra Winger. "Cienista Dolina" opowiada o Wielkim Poście ludzkiego życia. Lewis i Joy poznali się będąc już w zaawansowanym wieku, a po kilku latach bliskiej znajomości, która rozwinęła się w miłość Joy zachorowała na raka i zmarła. Film pokazuje nie tylko ich wspólne zmagania z chorobą Joy i przygotowywanie się na nieuchronne rozstanie. To również obraz przedstawiający zmagania człowieka, który późno poznał miłość i po krótkim czasie ją utracił. I poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które w takiej sytuacji kieruje się do Boga, a na które nie słychać odpowiedzi. Lewis, autor niezwykłych publikacji o chrześcijaństwie, Bogu czy cierpieniu, nagle sam musi zmierzyć się z potwornym bólem rozstania. A wtedy nie jest już tak łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i dlaczego Bóg na nie pozwala. 

"Cienista Dolina" opisuje czas, w którym C. S. Lewis wchodzi, mimowolnie do ogrodu Getsemani swojego życia i doświadcza tam całkowitego opuszczenia. A jednak ten moment opuszczenia nie jest ostatecznym doświadczeniem jego życia. Pozwala natomiast odkryć czym jest autentyczna miłość. Film zdecydowanie wart obejrzenia w Wielkim Poście.

Shadowlands - Trailer - 1993
waldenfans

3. Pasja (reż. Mel Gibson). Klasyka hollywoodzkiego kina i chyba najbardziej znany film podejmujący tematykę biblijną w historii. Film niezwykle mocno przedstawiający Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Scenariusz powstał w oparciu o relacje Ewangelii oraz objawień św. Katarzyny Emmerich - mistyczki i stygmatyczki. Gibson nie pudruje, nie łagodzi swojej relacji. Pokazuje jak wiele jest gotów zrobić Bóg z miłości do grzesznika. "Pasja"to nie jest film łatwy w odbiorze, ani tym bardziej przyjemny. Ale czy produkcja, która pokazuje jaka jest cena za wyrwanie nas z grzechu mógłby być inny?

The Passion of the Christ / Pasja - Official Trailer HD
TraileryOnline

4. Ludzie Boga (reż. Xavier Beauvois). Ekranizacja poruszającej historii zakonników, którzy w 1996 r. zostali zamordowani przez islamskich bojowników w klasztorze w Tibhirine w Algierii. Niewielka wspólnota mnichów żyje skromnie u stóp gór Atlasu, w zgodzie z lokalną muzułmańską ludnością. Ich sytuacja radykalnie się pogarsza, gdy wybucha wojna domowa. Zakonnicy musza zdecydować, czy ze względów bezpieczeństwa opuszczą klasztor czy zostaną w Tibhirine, ryzykując życie. Film - podobnie jak życie mnichów - zrealizowany jest niezwykle ascetycznie i minimalistycznie, ale to nadaje mu prawdziwości. Widz uczestniczy w codziennym życiu klasztornej wspólnoty, bierze udział w ich rozmowach, które mają im pomóc podjąć właściwą decyzję. Razem z zakonnikami dzieli ich obawy, lęki, ale i staje przed pytaniami o to jak realizować powołanie, włączając w to gotowość na męczeństwo.

Film warto obejrzeć tym bardziej, że niedawno miała miejsce beatyfikacja męczenników z Tibhirine. To w pewnym sensie opowieść o tym, jak we współczesnym świecie może wyglądać konsekwentna miłość do Jezusa i pójście za Nim aż po krzyż.

Ludzie Boga (2010) zwiastun PL, film dostępny na VOD
GutekFilm

5. Zmartwychwstały (reż. Kevin Reynolds). Zniknięcie ciała ukrzyżowanego Jezusa spowodowało w Jerozolimie niemałe zamieszanie. Oliwy do ognia dodał fakt, że zaczęła się roznosić niedorzeczna plotka o zmartwychwstaniu skazańca. A rzymianie nie lubią chaosu. Szczególnie na podbitych ziemiach. Z tego powodu centurion imieniem Clavius otrzymuje zadanie wyjaśnienia zagadki i znalezienia ciała. Śledztwo doprowadza go do spotkania z uczniami Jezusa z Nazaretu.

Reżyser przedstawia widzom swój filmowy apokryf. To jego wizja tego, co mogło dziać się w Jerozolimie po zmartwychwstaniu. Ale też opowieść o skutkach tego zdarzenia. Skutkach obecnych w życiu konkretnych ludzi - Jezusowych uczniów i pogan, takich jak Clavius. To również opowieść o sile świadectwa tych, którzy spotkali Zmartwychwstałego. 

Zmartwychwstały (Risen) *2016* - ZWIASTUN PL
Zwiastuny Filmów