Jazz i pieśni pasyjne

ps

dodane 17.03.2019 07:00

Jazzowe aranżacje, wielkopostne melodie... Warto posłuchać.

Adam Rymarz i Witold Janiak – Krzyżu Święty

Adam Rymarz i Witold Janiak - Krzyżu Święty
Adam Rymarz


Dlaczego na tytuł albumu wybraliście słowa „Stabat Mater Dolorosa”?
„Stabat Mater” Pergolesiego to centralny utwór na płycie. Ma dość prostą i jednocześnie zaskakującą aranżację. Jest oparty na powtarzającym się dźwięku, który brzmi jak uporczywy, lecz pełen cierpliwości i wyrozumiałości głos Maryi, przypominający o konieczności zmian w naszym życiu. Każde powtórzenie tego dźwięku jest ponagleniem do podjęcia refleksji nad sobą. Słowa „Stabat Mater Dolorosa” są klamrą spinającą przesłanie tej płyty.
Cała rozmowa Macieja Kalbarczyka z Witoldem Janiakiem:

Katarzyna Warno – „Odszedł Pasterz od nas”

Katarzyna Warno - Odszedl Pasterz od nas - "Popiół i jazz"
Katarzyna Warno


Utwór ten pochodzi pochodzi z programu „Popiół i jazz”, czyli jazzowych interpretacji pieśni wielkopostnych. Skład: Katarzyna Warno – śpiew, Bogdan Hołownia – fortepian, Robert Murakowski – trąbka, flugelhorn, Wojtek Pulcyn – kontrabas.
Katarzyna Warno o sobie: Lubię wracać do starych polskich utworów i nadawać im świeże oblicze muzyczne. Z przyjemnością siegam również do korzeni, czyli po muzykę ludową, przenosząc jej piękno i prostotę we współczesne ramy jazzowe, czego przykładem jest mój projekt "Popiół i jazz", z którym wielokrotnie gościliśmy w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce, a także warszawskim Teatrze Ateneum.

Payoff: Hymn

Gorzkie żale krakowskiego trio Payoff są próbą zanurzenia tradycji pieśni wielkopostnych w nurcie muzyki improwizowanej. Trójka młodych jazzmanów odważnie porusza się wzdłuż cienkiej granicy, oddzielającej sferę religijnej kontemplacji od sfery wizji artystycznej. A ta druga sięga korzeni free jazzu i post rocka. Nie brakuje chwil, gdy taka granica znika, a na przykład brzmienie saksofonu zamienia się w prawdziwy szloch. Pasyjne motywy zagrane zostały bardzo sugestywnie. Choć nie padają słowa, to jednak je słychać.
 

Payoff - Hymn
Audio Cave

 

Tagi: