Jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy

red /Radio eM

publikacja 15.03.2019 13:58

Bóg nie chce śmierci grzesznika - przekonuje prorok Ezechiel. Bóg jest cierpliwy i na każdym etapie naszego życia daje nam szansę do nawrócenia - dodaje ks. Tomasz Kusz.

Jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy Jeśliby występny porzucił wszystkie swoje grzechy, które popełniał, a strzegłby wszystkich moich ustaw i postępował według prawa i sprawiedliwości, żyć będzie, a nie umrze: nie będą mu policzone żadne grzechy, jakie popełnił Jakub Szymczuk /Foto Gość

Dzisiejsze pierwsze czytanie to fragment zatytułowany "Bóg nie chce śmierci grzesznika". Prorok Ezechiel pociesza swoich rodaków. Przekonuje ich, że los człowieka nie jest niezmienny, ale zależy od jego osobistej postawy. Jednak ta zasada działa też w drugim kierunku, dlatego sprawiedliwy na każdym kroku powinien strzec się przed pokusą pychy i samozadowolenia z własnego postępowania, ponieważ jeśli zejdzie z drogi sprawiedliwości, skieruje się ku występkom, może skazać siebie na wieczne potępienie.

A gdyby sprawiedliwy odstąpił od swej sprawiedliwości i popełniał zło, naśladując wszystkie obrzydliwości, którym się oddaje występny, czy taki będzie żył? Żaden z wykonanych czynów sprawiedliwych nie będzie mu policzony, ale umrze on z powodu nieprawości, której się dopuszczał, i grzechu, który popełnił.

Ez 18, 21-28

Więcej komentarzy do czytań ze Starego Testamentu na stronie Radia eM.