5 sposobów, jak pościć źle

Jarosław Dudała Jarosław Dudała

publikacja 03.03.2020 11:58

Czyli jak się umartwiać z wysiłkiem, ale bez sensu.

5 sposobów, jak pościć źle   sengsta / CC 2.0

1. Za ciężko
Nie łudź się. Nie zbawisz świata. Ani nawet samego siebie. Post ponad siły nie ma sensu. To beznadziejna próba stawiania się w miejscu Boga - Jezusa, który już nas odkupił. Poza tym jest bardzo prawdopodobne, że złamiesz zbyt daleko idące postanowienia postne. Tak byłoby nawet lepiej - może nauczyłoby cię to odrobinę pokory, a to już coś.

5 sposobów, jak pościć źle   pixabay

2. Na smutno
Hej, pościsz? To kup sobie dobre perfumy, uśmiechaj się szeroko i noś głowę wysoko. Pość z myślą  o zwycięstwie zmartwychwstania, do którego zmierzasz. Bądź jak alpinista, który może i z trudem stawia kolejne kroki, ale już cieszy się na widok szczytu. – Z gębą jak cmentarz świata nie zbawisz – mówi o. Leon Knabit.

5 sposobów, jak pościć źle   pixabay

3. Z zaniedbaniem rzeczy ważniejszych
"«Czemu pościliśmy, a Ty nie wejrzałeś? Umartwialiśmy siebie, a Tyś tego nie uznał?» Otóż w dzień waszego postu wy znajdujecie sobie zajęcie i uciskacie wszystkich waszych robotników. Otóż pościcie wśród waśni i sporów, i wśród bicia niegodziwą pięścią" - mówi Bóg przez usta Izajasza. To znaczy, że można pościć, ale jeśli przy tym zaniedbuje się sprawiedliwość i miłość bliźniego, jeśli nie chce się przebaczyć bliźniemu, to jest to psu na budę. Tu chodzi o miłość, nie o umartwienie dla umartwienia. "Gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał" – pisze św. Paweł.

5 sposobów, jak pościć źle   pixabay

4. Na pokaz
Jezus przewidział taką sytuację. O ludziach, którzy poszczą, by się ludziom przypodobać, powiedział: "Ci odebrali już swoją nagrodę". Czyli zyskali jakieś uznanie. I tyle. Żadnego duchowego pożytku.

5 sposobów, jak pościć źle   pixabay

5. Dla zdrowia i urody
Wtedy to nie jest post, ale dieta. Różnica tkwi w intencji. Jeśli intencją jest uzyskanie zgrabnej figury albo poprawa zdrowia, to ma to sens, ale nie duchowy.

I jeszcze "poza konkursem" mały dodatek... (na następnej stronie)

5 sposobów, jak pościć źle   ~Jany~ / CC 2.0

 

Źle jest też... wcale nie pościć. Bo ja potrzebuję postu. Z wielu powodów. Między innymi po to, by doświadczyć, że nie wszystko musi być tak, jak bym chciał. Że – wbrew własnym wyobrażeniom – jestem słaby, znacznie mniej duchowy, niż mi się zdaje. Post to także sposób na choćby symboliczne wynagrodzenie grzechów. To sposób na wygnanie demonów (Jak powiedział Jezus, jest taki rodzaj demonów, który można wyrzucić tylko modlitwą i postem.) Post to wreszcie jeden ze sposobów na naśladowanie Jezusa. A to przecież chodzi.