Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jest prawda

WIELKI POST 2007 - KATECHEZA II Jakiego koloru, zdaniem Ojca, jest Murzyn?

To taki ukryty relatywizm?
– To jest właśnie typowy relatywizm. Człowiek przyjmuje sobie jakąś wartość dla siebie najważniejszą i pozbywa się już odpowiedzialności za wszystko inne.

Gdzie szukać ostatecznego punktu odniesienia naszych decyzji?
– W dobru człowieka.

Człowiek jest miarą wszechrzeczy, jak chciał filozof Protagoras?
– Człowiek jest nie tylko miarą całego wszechświata, ale jest też kimś, komu ja mogę siebie poświęcić, i to rezygnując z własnego życia. Jest on nawet bardziej wartościowy niż ja sam dla siebie. Takie jest chrześcijaństwo.

Tym, którzy się zawiedli na człowieku, trudno będzie to przyjąć. Czy są takie normy, które wszyscy mogliby zaakceptować?
– Tak. Ale one sprowadzają się do tego, czy sprzyjają rozwojowi człowieka, czy sprzyjają mu jako istocie, która żyje w społeczeństwie, czy tworzą takie więzi, które pomagają mu wzrastać.

Czyli wierzy Ojciec w prawdę obiektywną dla wszystkich?
– Gotowej prawdy nie posiadamy, choć ona jest. Jesteśmy w stanie ją odczytywać. Przykazania są bardzo mocno zakotwiczone w ludzkiej naturze. Nasza natura to nie jest coś, co się wymknęło Panu Bogu z rąk. Jeśli człowiek trzyma się tego, co jedni nazywają Dziesięciorgiem Przykazań, a inni prawem naturalnym, to tym samym trzyma się Pana Boga.

Czy osoba odrzucająca Boga może odczytywać to naturalne prawo?
– Tak, oczywiście. Człowiek nie jest w stanie doprowadzić siebie do takiego zniszczenia, żeby zabić w sobie tak do końca rozum.

Każdy ma taką czerwoną lampkę?
– Jest coś tam, najgłębiej w człowieku, co w pewnym momencie się odezwie. Bywało tak, że najwięksi zbrodniarze potrafili uznać swój grzech. My tylko dzisiaj próbujemy wyzbyć się poczucia winy, wyleczyć się z niego i ze strachu, zagłuszyć sumienie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy