Nowy numer 3/2021 Archiwum

O Człowieku silniejszym od lęku

Jan Paweł II był człowiekiem odważnym i do odwagi zachęcał. Doświadczał mocy ciemności, ale ufnie szedł za Panem, opierając się na Jego krzyżu. Czego się boimy? Dlaczego? Jak pokonać nasze lęki?

3. Moja odpowiedź
W ramach wielkopostnego rachunku sumienia warto zrobić przegląd swoich lęków. Co odbiera ci pokój? Czego się boisz? Siebie samego (samej)? Innych? A konkretnie kogo? Podjęcia decyzji? Zgody na to, że miłość kosztuje? Braku sensu? Samotności? Choroby? Śmierci? Boga? Ile jest w tym wszystkim rzeczywistego zagrożenia, a ile wyobraźni? Papież przyznał się przed całym światem: „Bałem się przyjąć ten wybór”. Każdy z nas boi się, to normalne. Męstwo nie oznacza tego, że nie odczuwamy lęku, ale że jesteśmy silniejsi od niego. Jeden z najgorszych lęków dotyczy prawdy o sobie, o słabościach, lękach, grzechach.

Odwaga jest pokonaniem lęków, a nie ich zaprzeczeniem, spychaniem do podświadomości. Może czasem trzeba głośno powiedzieć jak papież: „Tak, boję się, ale idę tam, gdzie powinienem, nie dezerteruję”. Źródłem męstwa Jana Pawła II była nie tylko siła charakteru, ale wiara. Brał na serio Jezusowe słowa: „Nie lękaj się”. Jemu oddawał swój strach. Paraliżuje nas lęk, kiedy liczymy tylko na siebie, kiedy boimy się za-ufać Bogu. Upadamy na duchu, kiedy uciekamy od tego, co trudne. Jan Paweł II wspierał się na krzyżu Chrystusa. Wszystkie nasze krzyże On wziął na siebie, nasze krzyże mieszczą się w Jego krzyżu.

4. Modlitwa o odwagę
Sługo Boży Janie Pawle II, pomóż nam pokonać nasze lęki. Naucz mężnego mierzenia się z przeciwnościami życia. Daj nam odwagę wiernego trwania w powołaniu. W chwilach trwogi daj nam usłyszeć Jezusowe: „Nie lękaj się”. Niech twoja modlitwa wyprosi nam łaskę niesienia naszych krzyży razem z ukrzyżowanym Panem.

5. Przeczytaj:
• Homilia na Mszy św. inaugurującej pontyfikat.
• Fragment książki „Przekroczyć próg nadziei”– odpowiedź papieża na pierwsze pytanie Messoriego

Teksty papieskie znajdziesz na: www.papiez.wiara.pl

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy