Nowy numer 08/2020 Archiwum

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post?

W Wielką Sobotę Kościół zachęca wiernych do zachowania tzw. postu paschalnego aż do Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego. Polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych.

Konstytucja o liturgii Soboru Watykańskiego II mówi o poście paschalnym w Wielki Piątek, zalecając, aby w miarę możliwości przedłużać go na Wielką Sobotę, „aby dzięki temu wierni doszli do radości Niedzieli Zmartwychwstania”. Oznacza to, że post w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej, nie jest nakazany, lecz bardzo zalecany – na mocy tradycji a także na mocy zachęty Episkopatu Polski.

Jezus powiedział: „Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć”. (Mk 2, 19-20). Wielka Sobota jest czasem, w którym „zabrano Oblubieńca”, dlatego Kościół zachęca wiernych, aby w tym dniu zachowali tzw. post paschalny poprzez powstrzymanie się od pokarmów mięsnych. Według najstarszych świadectw, sięgających II wieku, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę poszczono, nic nie jedząc i nie pijąc. Jedynie chorzy mogli wyjątkowo jeść chleb i pić wodę.

« 1 »

Zobacz także

 • TRYDENCJA
  29.03.2018 00:29
  nie ma żadnej liturgii Wielkiej Soboty, tylko Wielkanocna Liturgia Wiglii Paschalnej zakończona często procesją Rezurekcyjną, tak więc nie myl pojęć. Post po zakończonych Liturgiach Nocy Paschalnej jest bezcelowy, gdyż wtedy już świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa, Paschę.
  doceń 12
 • zamieszanie
  29.03.2018 09:48
  Prawo Mojżeszowe nakazywało Żydom „trapić swe dusze”, czyli pościć, raz do roku w Dniu Przebłagania (Kapłańska 16:29-31; Psalm 35:13). Był to jedyny post, który Jehowa polecił zachowywać swemu ludowi. Żydzi podlegający Prawu stosowali się do tego polecenia. Ale chrześcijanie nie są zobowiązani do przestrzegania Prawa Mojżeszowego (Rzymian 10:4; Kolosan 2:14). Na uczniów Chrystusa nie nałożono powinności poszczenia w określone dni; poszczenie jest sprawą dobrowolną, pozostawioną własnej decyzji. W chrześcijaństwie znane są obowiązkowe posty, zostały one jednak wprowadzone jedynie przez ludzi.
  doceń 11
 • Kamil
  29.03.2018 11:50
  Ja jestem wegetarianinem i nie jem mięsa każdego dnia. Post nie jest dla mnie żadną uciążliwością. Ba! mogę się bardziej najadać bo na stołówce w czasie postu jest większy wybór wegetariańskich dań.
 • refleksja
  29.03.2018 16:08
  Modernistyczni katolicy z Watykanu w Szabas świecą zmartwychwstanie, choć w Biblii napisano, że było to trzeciego dnia, nad ranem. Ale katolicy wybrali drugi dzień i chyba dobrze, bo to jest czas Szabasu.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy