GN 15/2025 Archiwum

Włóż stosowną mowę w moje usta przed obliczem lwa...

Grzegorz Bociański i ks. Tomasz Kusz rozważają piękną modlitwę królowej Estery w niebezpieczeństwie śmierci.

Królowa Estera dowiedziała się, że na skutek intryg pałacowych zapadła decyzja o zgładzeniu wszystkich Żydów w państwie perskim. Chcąc ratować siebie i rodaków, postanowiła prosić swojego męża, króla perskiego, o ratunek. Zanim jednak stanęła przed nim, modliła się.

Wybaw nas ręką Twoją i wspomóż mnie opuszczoną i niemającą nikogo poza Tobą, Panie, który wiesz wszystko.

Ksiądz Tomasz Kusz, biblista, zwraca również uwagę na pierwsze słowa modlitwy królowej: " Panie mój, Królu nasz, Ty jesteś jedyny..." Nawet w obliczu niebezpieczeństwa śmierci, Estera nie stawia swojego problemu na pierwszym miejscu. Zwraca się do Boga, rozpoczynając od wyznania wiary. Następnie Estera wyraża skruchę za grzechy Izraela popełnione w przeszłości przeciw Bogu. Bóg przyjmuje tę skruchę i traktuje ją w taki sposób, jakby wyraził ją cały naród. W podobny sposób  funkcjonuje również ofiara Chrystusa - tłumaczy biblista. Chcesz wiedzieć więcej, posłuchaj audycji "Na początku było Słowo".

Est 4, 17k

Więcej komentarzy do czytań ze Starego Testamentu na stronie Radia eM.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zobacz także

750x200.jpg

Polecane filmy

Dziś w Kościele

W sąsiedztwie Boga

Piotr Sacha W I czytaniu Dziennikarz, sekretarz redakcji internetowej „Gościa Niedzielnego”. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim oraz dziennikarskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Wieloletni redaktor „Małego Gościa Niedzielnego”. Autor licznych artykułów dotyczących kultury oraz tematyki społecznej, a także książki dla dzieci „Mati i wielkie fałszerstwo”. Z pasją wędruje stronami literatury współczesnej i po ścieżkach muzyki. Ostatnio – wraz z prof. Jackiem Wojtysiakiem – opublikował książkę „Bóg na logikę. Rozmowy o wierze w zasięgu rozumu”.

Zapisane na później

Twój schowek jest pusty