Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wstyd na naszych twarzach...

Prorok Daniel ufając w Boże miłosierdzie wyznaje grzech i wyraża żal w imieniu swojego ludu.

Daniel modli się, próbując zinterpretować odrzucone przez jego rodaków proroctwo z Księgi Proroka Jeremiasza. W kontekście tego proroctwa Daniel zaczyna rozumieć przyczyny niewoli Narodu Wybranego. Dostrzega, że przyczyna katastrofy Izraelitów polega na tym, że nie słuchali oni ostrzeżeń proroków. Jak wyjaśnia ks. Tomasz Kusz, Jeremiasz wzywał Izrael, by w obliczu oblężenia kraju przez króla Nabuchodonozora, nie stawiać oporu, ale poddać się i ocalić stolicę i świątynię. Proroctwo Jeremiasza było wyrazem woli Boga, który uznał, że odebranie Izraelowi Jerozolimy jest jedynym sposobem, by skłonić naród do powrotu na drogę przyjaźni z Bogiem i refleksji nad swoim postępowaniem. Jednak cały dwór w Jerozolimie odrzucił to proroctwo, nie wierząc, że Bóg może dopuścić do zniszczenia swojego dzieła. Daniel w swojej modlitwie wyznaje grzech tamtego nieposłuszeństwa:

Pan, Bóg nasz, jest miłosierny i okazuje łaskawość, mimo że zbuntowaliśmy się przeciw Niemu i nie słuchaliśmy głosu Pana, Boga naszego, by postępować według wskazań, które nam dał przez swoje sługi, proroków.

Dn 9, 4b-10

Więcej komentarzy do czytań ze Starego Testamentu na stronie Radia eM.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL