GN 14/2025 Archiwum

Nie zgasi ledwo tlącego się knotka

Bohaterem dzisiejszego pierwszego czytania jest sługa Pański. Dziś łatwo domyślić się, o Kim mowa.

W Księdze Izajasza znajdują się cztery Pieśni o słudze Pańskim. W egzegezie nigdy nie było stuprocentowej zgodności, co do tego, kogo w czasach przedchrześcijańskich te pieśni mogłyby dotyczyć. Było wiadomo jedynie, że jest to postać z przyszłości. Każda z pieśni przedstawia owego sługę w inny sposób - wyjaśnia ks. Tomasz Kusz. W pierwszej pieśni, którą dziś odczytujemy w liturgii słowa, podkreślona jest szczególna więź Boga z Jego sługą. Sługą, którego Pan darzy ogromnym zaufaniem, "ma w nim upodobanie".

Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na Nim spoczął.

Bliskość tej relacji ma swoje konsekwencje. Sługa cierpi, gdyż cierpienie jest formą współdziałania z Bogiem. Człowiekowi wydaje się to niesprawiedliwe i niepojęte, a tymczasem w tych fragmentach Księgi Izajasza to właśnie cierpienie jest przedstawione jak przywilej.

Iz 42, 1-7

Więcej biblijnych komentarzy w audycjach Radia eM "Na początku było Słowo".

 

Pełny tekst czytań mszalnych dostępny jest w serwisie liturgia.wiara.pl

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Dziś w Kościele

To moja sprawa

Piotr Sacha W I czytaniu Dziennikarz, sekretarz redakcji internetowej „Gościa Niedzielnego”. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Śląskim oraz dziennikarskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Wieloletni redaktor „Małego Gościa Niedzielnego”. Autor licznych artykułów dotyczących kultury oraz tematyki społecznej, a także książki dla dzieci „Mati i wielkie fałszerstwo”. Z pasją wędruje stronami literatury współczesnej i po ścieżkach muzyki. Ostatnio – wraz z prof. Jackiem Wojtysiakiem – opublikował książkę „Bóg na logikę. Rozmowy o wierze w zasięgu rozumu”.

Zapisane na później

Pobieranie listy