GN 47/2024 Archiwum

Zderzenie cywilizacji

Próba pomijania Dekalogu skończyła się tym, że teraz Francuzi toczą kłopotliwą dla siebie dyskusję, czy wolno wydać zakaz wchodzenia na plażę w ubraniu.

Nie tylko szaleńcza jazda kolarzy, po której Rafał Majka zdobył brązowy medal, wzbudziła olimpijskie emocje. Na igrzyskach w Rio de Janeiro doszło też do zderzenia cywilizacji. Tak przynajmniej określony został mecz siatkówki plażowej kobiet między Niemkami i Egipcjankami. Niemki wygrały w setach 2:0, ale nie wynik był tu najważniejszy. Egipcjanki Doaa Elghobashy i Nada Meawad wystąpiły w strojach z długimi rękawami i nogawkami. Jedna z nich miała też na głowie hidżab. Po drugiej stronie Niemki, Laura Ludwig i Kira Walkenhorst, tradycyjnie ubrane w dwuczęściowe stroje, które odsłaniały sporo ciała. Kontrast między zawodniczkami jest rzeczywiście spory. Po jednej stronie siatki dwie młode kobiety w ubraniu zakrywającym prawie całe ciało, a po drugiej – dwie młode kobiety w strojach odsłaniających prawie całe ciało. Mam wrażenie, że chyba wszystkie komentarze, a było ich wiele, szły w jednym kierunku. Oto mamy ewidentny przykład wyższości kultury europejskiej nad muzułmańską. Pożałowania godne muzułmanki muszą się smażyć na słońcu w pełnym ubraniu, podczas gdy Europejki mogą się cieszyć daleko idącą swobodą.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Dziś w Kościele

Ryk lwa

Marcin Jakimowicz W I czytaniu Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.

Zapisane na później

Pobieranie listy