GN 47/2024 Archiwum

Fitness czy Wielki Post?

Fitness bywa egocentryczny. Człowiek ładuje w siebie, podkręcając własną pychę. Wielki Post ma odwrotny kierunek. On też prowokuje do przekraczania siebie, ale... - rozmowa z bp Edwardem Dajczakiem.

Kolejnym elementem wielkopostnej triady jest post. Czy Ksiądz Biskup pości?

Oczywiście, że poszczę.

Zero słodyczy?

Nie chodzi tylko o zmianę rodzajów pokarmów. Są dni, kiedy po prostu nie jem. Jest tylu ludzi w diecezji, którzy nawet sobie nie przypomną, że jest Wielki Post, więc biskup musi coś z tym zrobić.

Taki dzień bez jedzenia musi być trudny. Jak wtedy pracować?

Normalnie. Kiedy przychodzą dni takiego postu, wykonuję normalnie swoje obowiązki. Nie widać, że jakoś szczególnie poszczę. O to właśnie chodzi, żeby nie było widać. Tego uczy nas Ewangelia.

Czyli nie poznamy, patrząc na biskupa, kiedy pości?

Mam nadzieję, że nie.

Ale przecież musi wtedy porządnie ssać w żołądku.

Nie aż tak. Kiedy jest intencja i wiem, po co to robię, jest też ogromna siła. To wcale nie jest takie ciężkie.

Czy Ksiądz Biskup pości w intencjach diecezjalnych?

Przeważnie. Poszczę też w intencji konkretnych ludzi, których spotykam, a którzy polecają mi różne sprawy. Jest wielu takich ludzi.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Dziś w Kościele

Radykalni

ks. Adam Pawlaszczyk W I czytaniu Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Zapisane na później

Pobieranie listy