Nowy numer 2/2021 Archiwum

5 filmów na Wielki Post

Nie wszystkie są wprost religijne. Ale każdy z nich ma w sobie coś, co sprawia, że możemy zadać sobie niezwykle ważne pytania. Przedstawiamy subiektywny wybór 5 filmów, które warto obejrzeć w Wielkim Poście.

2. "Cienista Dolina" (reż. Richard Attenborough). To nie jest typowo religijny film, ale biograficzna opowieść o życiu i relacji pisarza i apologety chrześcijaństwa C. S. Lewisa oraz amerykańskiej pisarki, nawróconej na chrześcijaństwo Żydówki Joy Gresham. W te role wcielają się znakomici Anthony Hopkins i Debra Winger. "Cienista Dolina" opowiada o Wielkim Poście ludzkiego życia. Lewis i Joy poznali się będąc już w zaawansowanym wieku, a po kilku latach bliskiej znajomości, która rozwinęła się w miłość Joy zachorowała na raka i zmarła. Film pokazuje nie tylko ich wspólne zmagania z chorobą Joy i przygotowywanie się na nieuchronne rozstanie. To również obraz przedstawiający zmagania człowieka, który późno poznał miłość i po krótkim czasie ją utracił. I poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które w takiej sytuacji kieruje się do Boga, a na które nie słychać odpowiedzi. Lewis, autor niezwykłych publikacji o chrześcijaństwie, Bogu czy cierpieniu, nagle sam musi zmierzyć się z potwornym bólem rozstania. A wtedy nie jest już tak łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie o sens cierpienia i dlaczego Bóg na nie pozwala. 

"Cienista Dolina" opisuje czas, w którym C. S. Lewis wchodzi, mimowolnie do ogrodu Getsemani swojego życia i doświadcza tam całkowitego opuszczenia. A jednak ten moment opuszczenia nie jest ostatecznym doświadczeniem jego życia. Pozwala natomiast odkryć czym jest autentyczna miłość. Film zdecydowanie wart obejrzenia w Wielkim Poście.

Shadowlands - Trailer - 1993
waldenfans

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy