Nowy numer 2/2021 Archiwum

5 filmów na Wielki Post

Nie wszystkie są wprost religijne. Ale każdy z nich ma w sobie coś, co sprawia, że możemy zadać sobie niezwykle ważne pytania. Przedstawiamy subiektywny wybór 5 filmów, które warto obejrzeć w Wielkim Poście.

4. Ludzie Boga (reż. Xavier Beauvois). Ekranizacja poruszającej historii zakonników, którzy w 1996 r. zostali zamordowani przez islamskich bojowników w klasztorze w Tibhirine w Algierii. Niewielka wspólnota mnichów żyje skromnie u stóp gór Atlasu, w zgodzie z lokalną muzułmańską ludnością. Ich sytuacja radykalnie się pogarsza, gdy wybucha wojna domowa. Zakonnicy musza zdecydować, czy ze względów bezpieczeństwa opuszczą klasztor czy zostaną w Tibhirine, ryzykując życie. Film - podobnie jak życie mnichów - zrealizowany jest niezwykle ascetycznie i minimalistycznie, ale to nadaje mu prawdziwości. Widz uczestniczy w codziennym życiu klasztornej wspólnoty, bierze udział w ich rozmowach, które mają im pomóc podjąć właściwą decyzję. Razem z zakonnikami dzieli ich obawy, lęki, ale i staje przed pytaniami o to jak realizować powołanie, włączając w to gotowość na męczeństwo.

Film warto obejrzeć tym bardziej, że niedawno miała miejsce beatyfikacja męczenników z Tibhirine. To w pewnym sensie opowieść o tym, jak we współczesnym świecie może wyglądać konsekwentna miłość do Jezusa i pójście za Nim aż po krzyż.

Ludzie Boga (2010) zwiastun PL, film dostępny na VOD
GutekFilm

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy