Nowy numer 2/2021 Archiwum

Droga krzyżowa z bł. Pier Giorgio Frassatim

Założone przez Bł. Pier Giorgia Frassatiego Towarzystwo Ciemnych Typów, we współpracy z Associazione Pier Giorgio Frassati i z Włoską Służbą Duszpasterstwa Młodych, proponują włączenie się w światową akcję z okazji urodzin błogosławionego, które przypadają 6 kwietnia - w Wielki Piątek.

Stacja czternasta
Jezus złożony do grobu

P:         Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie…
W:       Żeś przez krzyż i mękę swoją odkupił świat.

 

Z Ewangelii wg św. Marka - Mk 15, 46

[Józef z Arymatei] kupił płótno, zdjął Jezusa [z krzyża], owinął w płótno i złożył w grobie, który wykuty był w skale. Przed wejście do grobu zatoczył kamień.

Z listów błogosławionego Piotra Jerzego - Do A. Villani, 19 VII 1923

Byłem dziś na pogrzebie magistra humanistyki (…). Umarł na suchoty w szpitalu San Luigi i zobaczyłem go dziś, zanim go ułożyli w trumnie. Był w pożałowania godnym stanie. Ale ten widok był dla mnie zbawienny. Zastanowiłem się i pomyślałem, że i ja za kilka lat będę w takim stanie, ja też będę budził współczucie pomieszane z odrazą. A jednak czasem dawałem się ponosić ambicjom. Po co? Przecież śmierć to wielka tajemnica, ona jest sprawiedliwa, bo nie baczy na niczyją osobę, rozprzęgnie moje ciało i w krótkim czasie zetrze je w proch. Ale oprócz ciała materialnego jest jeszcze dusza, której winniśmy poświęcić wszystkie nasze siły, aby mogła stanąć przed Najwyższym Trybunałem bez winy, albo przynajmniej z winami małymi, tak, aby po odbyciu kilku lat pokuty w czyśćcu poszła ku wiecznemu pokojowi. Ale jak i kiedy przygotowywać się do tego wielkiego przejścia? Skoro nie wiemy, kiedy śmierć po nas przyjdzie, bardzo roztropne jest, żeby w każdym dniu gotować się na śmierć właśnie w tym dniu. Odtąd więc będę się starał wszystkie moje dni czynić małym przygotowaniem na śmierć, abym nie okazał się nieprzygotowany w momencie śmierci i nie musiał opłakiwać pięknych lat młodości jako jałowych w sensie duchowym.

 

Módlmy się. Matko Boga i nasza, módl się za nami aż otrzymamy wiarę, nadzieję i miłość. Pomóż nam wytrwać pod krzyżem do końca, aż do ostatniego oddechu życia; aż do wielkiej ciszy śmierci. Twojemu Synowi, Odkupicielowi, cześć i uwielbienie na wieki wieków. Amen.

P:         Któryś za nas cierpiał rany…
W:       Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.

 

« 11 12 13 14 15 »

Zobacz także

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy