GN 47/2024 Archiwum

Męka pędzlem malowana

Kontemplacja tych obrazów pomoże Wam wejść głęboko w tajemnicę Misterium Zbawienia.

Rafael (Raffaello Santi, zwany też Sanzio), „Upadek w drodze na Kalwarię”   Rafael (Raffaello Santi, zwany też Sanzio), „Upadek w drodze na Kalwarię”
olej na desce pokrytej płótnem, 1517, Muzeum Prado, Madryt

Rafael zasłynął przede wszystkim jako niezrównany „malarz Madonn”. Najświętsza Maryja Panna znajduje się również, wraz z Jezusem, w centrum obrazu „Upadek w drodze na Kalwarię”.

Artysta oparł się na pismach apokryficznych (czyli opowiadających o życiu Jezusa, lecz nieuznanych przez Kościół za natchnione), według których Matka Boża miała zasłabnąć, gdy Jej Syn upadał pod ciężarem krzyża. Tę właśnie chwilę widzimy na obrazie. Krzyż pomaga nieść Szymon Cyrenejczyk, a Madonna wyciąga ręce w stronę Syna, jakby chciała Go podtrzymać. Rafael przedstawia Ją pełną bólu, ale jednak spokojną. Ma to sugerować wiarę Matki Bożej w późniejsze zmartwychwstanie Chrystusa.

Obraz zaludniony jest kilkunastoma postaciami, ale mimo to nie ma wrażenia chaosu. Mistrzowska kompozycja Rafaela sprawia, że od razu wiadomo, co jest ważne i gdzie ma się kierować oko widza.
Chrystus i Matka Boża mają szaty tego samego koloru, odróżniające się od strojów pozostałych postaci. Osoby z prawej strony obrazu kierują spojrzenia widzów do centrum.

Ważną rolę spełnia gest rzymskiego oficera na koniu, nadzorującego egzekucję. Jego ręka jest równoległa do rąk Matki Bożej. W tym samym kierunku spoglądają kobiety towarzyszące Maryi. Z kolei z lewej strony obrazu chorąży na koniu pokazuje w stronę majaczącego na horyzoncie szczytu góry, na którym widać ustawione już krzyże z dwoma złoczyńcami.

Człowieka, który miał swój udział w zbawieniu świata, zobaczysz na następnej stronie:

« 6 7 8 9 10 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecane filmy

Dziś w Kościele

Radykalni

ks. Adam Pawlaszczyk W I czytaniu Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Zapisane na później

Pobieranie listy